Описание
Да пътуваш означава да живееш
Забележителности
Търсиш нещо необикновено? Разгледайте нашите предложения!
Площад "Капитан дядо Никола"
Трявна, България
Единственият по рода си възрожденски площад в България, съхранил почти изцяло автентичния си вид.
Часовникова кула
Трявна, България
Намира се на площад "Капитан дядо Никола". Тя е построена през 1814 г., а механизмът и е от 1815 г. Според легендата, за да получат разрешение за строежа на кулата, тревненските жени е трябвало да се откажат от своите традиционни накити за глава – сокай. В архитектурно отношение отделните части на кулата са изградени в хармонични пропорции. През 1971г. към механизма е прикачен магнетофон, който в 22:00ч. след последния 10ти звън на камбаната се разнася мелодията на песента "Неразделни" от Пенчо Славейков. С това тя става химн на града.
Кивгиреният мост
Трявна, България
Той е емблематичен символ на гр. Трявна, познат още като Старият или Гърбавият мост. Cтрoeн e прeз 1844-1845г. от уста Димитър Ceргюв. Характерно за моста е сводестата му конструкция – римски стил. Той е силно изгърбен в средата, а парапетът е от дялани каменни плочи, заловени помежду си и към основата с железни щифтове и оловна пропойка. Друга негова особеност е специалното художествено оформление на средните, най- високите плочи от парапета. От вътрешната им страна майсторът е изрязал по един щит, над който има няколко листа от неизвестно дърво.
Улица "Петко Рачов Славейков"
Трявна, България
Улица „Петко Рачов Славейков“ или позната като „Старата улица“ е архитектурен и исторически резерват от 1979 г. Тук се намират едни от най-известните възрожденски къщи – Даскаловата, Славейковата, Калинчевата.
Църква "Св. Успение Богородично"
Енчовци, България
Паметник на културата с национално значение. Недействащ храм. Строен е от големият тревненски майстор Уста Димитър Сергьов. Иконостасът е изрязан от поп Койо Витанов-един от най-забележителните тревненски зографи. Оригиналните икони са снети и се съхраняват в Музея на резбарско и зографско изкуство - Трявна.
Църква "Св. Архангел Михаил"
Трявна, България
Църквата е паметник на културата с национално значение. Обновена, разширена и украсена през 1819-21г. Иконостасът и иконите са прекрасни образци на тревненската художествена школа. До днес е действащ храм.
Попангеловата къща
Трявна, България
Къщата на поп Ангел е с предполагаема дата на строеж началото на 18 век и е най-старият архитектурен паметник на културата, запазен в град Трявна. Тя е приютявала Апостола Васил Левски, при едно от многобройните му идвания в Трявна по комитетски дела. Днес посетителите могат да видят тайните места, където апостола на свободата е успявал да се укрие от турските заптиета. В нея също е отсядал и революционера Ангел Кънчев, който е родом от Трявна. Попангеловата къща е изцяло реставрирана и в нея е създаден „Център на художествените занаяти“.
Качаунската махала
Трявна, България
Останки от калдъръмени римски пътища срещаме и днес в Качаунската махала, която е част от архитектурния исторически резерват Трявна, обявен за такъв през 1979г. Красота и романтика има във възрожденските къщи по улица „Асеневци“ (Качаунската махала). Те са още едно доказателство за строителния гений на тревненските майстори. Посетителите на града и днес могат да почувстват неповторимата атмосфера на градска уличка от 19 век.
Калинчева къща
Трявна, България
Строена през 1830 г. от Уста Димитър Сергюв. В нея се намира колекция от картини, дарени на града от Тотю Гъбенски. Тя включва над 80 български художници от края на миналия век до наши дни. Колекцията се обогати с последвалото дарение на Донка и Георги Гъбенски.
Славейковата къща
Трявна, България
Построена е около 1850 г. Дом на Петко Славейков и неговият син Пенчо Славейков - един от най-великите поети на България.
Даскаловата къща
Трявна, България
Строена е за двама от синовете на хаджи Христо Даскалов. При освещаването на къщата на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Слънцата галят и днес с лъчите си гостите в Даскаловата къща. Тук през 1963 г. е открит единственият по рода си Музей на резбарското изкуство, представящ развитието на най-старата възрожденска резбарска школа – Тревненската.
Ангел-Кънчевата къща
Трявна, България
Строена е в началото на ХІХ век. Роден дом на революционера Ангел Кънчев – сподвижник и верен помощник на Васил Левски при изграждането на вътрешната революционна организация. В този дом преминават само детските години на Ангел. Експозицията представя и участието на тревненци в национално-освободителните борби през Възраждането.
Важна информация
Всичко, което трябва да знаете
Местоположение
Общината е разположена в югоизточната част на област Габрово. Граничи с общините: Габрово (на запад), Дряново (на север), Велико Търново (на изток) и Мъглиж, Казанлък и Стара Загора (на юг). Град Трявна се намира на 231км от София, 150км от Пловдив, 259км от Варна, 207км от Бургас и 41км от Велико Търново.
Транспорт
През средата на общината, от север на юг, по долината на Дряновска река преминава участък от 32,6 км от трасето на жп линията Русе-Горна Оряховица-Стара Загора-Подкова. Извършват се автобусни превози по линиите:
"Трявна-София"; "Трявна-Габрово"; "Стояновци-Плачковци"; "Трявна-Станчев хан"; "Трявна- Вонеща вода"; "Трявна-Фъревци"; "Плачковци-Стоевци"; "Плачковци-Радевци".
Климат
Климатът е умереноконтинентален с прохладно лято и мека зима.
Култура
Богатото културно наследство на Трявна я превръща в един от водещите културни центрове на България. На територията на общината има 6 читалища, провеждат се множество културни събития.
Околности
Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил" - на 20км от гр. Трявна;
С. Боженци - на 24 км от гр. Трявна;
Архитектурно-етнографски комплекс "Етъра" - на 24 км от гр. Трявна;
Пещера "Бачо Киро" -на 21 км от гр. Трявна;
Соколски манастир "Успение Богородично" - на 27 км от гр. Трявна;
Национален парк-музей "Шипка" - на 37км от гр. Трявна;
Архитектурно-музеен резерват "Царевец" - на 44 км от гр. Трявна.
Спорт
Спортен клуб лека атлетика "Хаммер- ХВ-Трявна", гр. Трявна, СК "Ангел Кънчев";
Тенис клуб "Трявна", с. Томчевци
Шахматен клуб "Трявна -2001", гр. Трявна
Тенис клуб "Българов-Трявна"- гр. Трявна
Общински ФК "Трявна" - гр. Трявна
ФК "Ангел Кънчев" - гр. Трявна
Пазаруване
Всеки понеделник в гр. Трявна се провежда пазар и битак на открито.
Важни телефони
Община Трявна - 0677/62496
Туристически информационен център - 0677/62247